Przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Jak zwiększyć jego wartość niewielkim kosztem? Część II

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Jak zwiększyć jego wartość niewielkim kosztem? Część II

W poprzednim artykule dowiedziałeś się, czym jest home staging i w jaki sposób przygotować mieszkanie do sprzedaży od strony technicznej. Dziś przekonasz się, że odpowiedni kąt padania światła czy obecność ciętych kwiatów na stole potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Poznaj triki, dzięki którym Twoje mieszkanie stanie się atrakcyjnie.

Zasada pierwszego wrażenia

Przypomnijmy, dlaczego home staging jest tak istotną kwestią. Właściwe przygotowanie mieszkania do sprzedaży zwiększa szanse na szybką i korzystną sprzedaż nieruchomości. To zaledwie kilka czynności, które zaprezentują lokal w nowym świetle – podkreślą jego potencjał, a zarazem sprawią, że w oczach kupców stanie się ono atrakcyjniejsze.

Home staging to jednak nie tylko drobne naprawy. Warto wprowadzić kilka stylistycznych zmian, aby podkreślić, jak wiele możliwości aranżacyjnych tkwi w mieszkaniu. Twoim celem będzie wywołanie w oglądającym wizji tego, jak może wyglądać jego życie w nowym miejscu. Warto sprawić, aby był to obraz pełen energii i optymizmu. Do tego wystarczy zastosować kilka sprawdzonych trików 🙂

Siła porządku – drobne prace remontowe skończone? Czas na posprzątanie mieszkania. Przeprowadź to tak, jakbyś przygotowywał się na wizytę długo oczekiwanych gości. Umyj okna i podłogi, odkurz dywany, pozbądź się szpargałów z półek, przemyj lodówkę, piekarnik i kuchenne szafki, a także wymień żarówki.

Co z oczu, to z serca – schowaj wszystkie zbędne przedmioty. Nikt nie chce patrzeć na wieszaki pełne kurtek czy dziecięce zabawki porozrzucane po podłodze. Wszelkie elementy domowego życia powinny na moment zniknąć z pola widzenia. Podobnie rzecz ma się z osobistymi pamiątkami oraz zdjęciami. Pozwól oglądającym poczuć się prawie jak u siebie.

Wnętrze bez zwierząt – weź pod uwagę, że nie każdy docenia obecność zwierząt w mieszkaniu. Twój pupil może i jest najwspanialszy na świecie, ale nie musi brać udziału w prezentacji mieszkania. Zadbaj, aby zniknęły wszelkie ślady jego obecności: miski z jedzeniem, zabawki czy legowiska, a także aby sam podopieczny przeniósł się na czas wizyty potencjalnych kupców.

Gra zmysłów – przywitaj gości zapachem, który kojarzy się z czymś sielskim i przyjemnym. Może to być świeżo zmielona kawa, bukiet ciętych kwiatów czy kadzidło. Jeśli mieszkanie zlokalizowane jest wśród zieleni, wystarczy porządne przewietrzenie mieszkania. To pozytywnie wpłynie na samopoczucie oglądających i sprawi, że lokal wyda im się przytulniejszy.

Czar dodatków – czy wiesz, że wystarczy kilka kolorowych poduszek na wysłużonej kanapie lub obecność kwiatów w jadalni, aby wnętrze zyskało urok? Drobne dodatki sprawią, że stanie się ono znacznie bardziej przytulne. Możesz sięgnąć po świece różnych rozmiarów, patchworkowy dywan czy obrus w stonowanym kolorze. Uważaj jednak, aby nie przesadzić – nadmiar dodatków i barw może przynieść odwrotny skutek.

Magia fotografii – wykonaj kilka fotografii, które przedstawią mieszkanie w atrakcyjnym świetle. Pamiętaj, ze kupujący są wzrokowcami. Do najczęściej popełnianych błędów należy wykonywanie zdjęć po zmroku, z nieprawidłowej perspektywy, z domowym bałaganem w tle. Aby tego uniknąć, warto przygotować fotografie z pomocą profesjonalisty, np. pośrednika nieruchomości.

Wiele osób jest przekonanych, że home staging w pewien sposób zakłamuje rzeczywistość. Nic bardziej mylnego – profesjonalne przygotowanie mieszkania do sprzedaży to tak naprawdę sposób na zaprezentowanie tkwiącego w nim potencjału. Pozostaje poprawić kwiaty w wazonie oraz zaparzyć kawę, aby przyjąć potencjalnych kupców. Będziesz zaskoczony, jak pozytywną reakcję wzbudzisz.