Przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Jak zwiększyć jego wartość niewielkim kosztem? Część I

Masz wszystko, o czym możesz zamarzyć jako sprzedający – atrakcyjną lokalizację, odpowiedni metraż i konkurencyjną cenę. Wciąż nie odebrałeś telefonu od kupca, mimo że z zainteresowaniem oglądał Twoje mieszkanie? Prawdopodobnie nie zrobiłeś wszystkiego, by przekonać go, że naprawdę warto w nie zainwestować. Jest na to rada. Czy mówi Ci coś home staging? Jeśli nie, czas zakasać rękawy i zabrać się do pracy.

Mieszkanie po liftingu

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży obejmuje kilka istotnych czynności, które mają na celu pozyskanie jak największej liczby zainteresowanych. W krajach zachodnich działania tego typu znane są jako home staging. To nic innego, jak technika sprzedażowa służąca uatrakcyjnieniu mieszkania w oczach potencjalnych kupców. Aby zaprezentować nieruchomość w jak najlepszym stanie i zarazem podkreślić tkwiący w niej potencjał, należy włożyć w to nieco pracy – zapewniamy jednak, że wszystko co uczynisz w tym kierunku, z pewnością Ci się opłaci.

Home staging zwiększa wartość mieszkania niewielkim kosztem. Czynności te można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje aspekty techniczne, związanie z odświeżeniem mieszkania. Malowanie, mycie okien, naprawa skrzypiących drzwi… wbrew pozorom oglądający zwracają uwagę na takie drobiazgi. Drugi etap to przygotowanie mieszkania pod względem wizualnym – a zatem takie ułożenie poduszek oraz ustawienie kwiatów, które pozwoli wyobrazić sobie kupującym, jak wspaniale może wyglądać życie w nowym mieszkaniu.

W tym artykule dowiesz się, jakie prace należy wykonać, aby przygotować nieruchomość do sprzedaży pod kątem technicznym.

Czas na mały remont

Zanim pojedziesz po nowe farby przez chwilę spróbuj wczuć się w rolę osoby, która chce kupić Twoje mieszkanie. Na co zwróciłbyś uwagę? Co Cię irytuje? Czy są elementy, które być zmienił? Z takim nastawieniem będzie Ci łatwiej podejmować kolejne decyzje. Charakter zmian zależy od tego, w jakim stanie chcesz pozostawić nieruchomość. A teraz spójrz na wnętrze – ściany, podłogi i sufity stanowią tło Twojego mieszkania. Czas je odświeżyć.

Nierówne i odrapane ściany oraz narożniki momentalnie rzucą się w oczy oglądających, warto więc nieco to zakamuflować. Nie zachęcamy oczywiście do przeprowadzania generalnego remontu, ponieważ to mija się z celem, ale z pewnością przyda się małe szpachlowanie i wyrównywanie nierówności. Ukryj mniejsze mankamenty, a następnie przemaluj ściany. Przy wyborze kolorów pamiętaj o zasadzie, że im jaśniejsze pomieszczenie, tym przestronniejsze i bardziej przytulne będzie wydawać się oglądającym. Nie każdy musi być fanem intensywnych barw – zdecyduj się na stonowane kolory w odcieniach szarości, beże lub brązy, aby uzyskać odświeżający efekt. Nie zapomnij o płytkach w kuchni i łazience. Tym w dobrym stanie przyda się jedynie oczyszczenie fug i powierzchni płytek. Przy bardziej zniszczonych można zastosować specjalne farby do płytek i je po prostu przemalować. Efekt murowany!

Drobne naprawy zawsze w cenie

Kran cieknie, a drzwi skrzypią? To znak, że czas przeprowadzić drobne naprawy. Wierz nam, że warto! Oglądającym wystarczy kilkanaście sekund, aby ocenić nie tylko wygląd mieszkania, ale także funkcjonowanie jego poszczególnych elementów. Z pewnością ignorowałeś mankamenty tego typu, czas jednak nieco się zreflektować i poprawić to i owo – nie tylko naoliwić zawiasy oraz naprawić cieknący kran, ale także wyregulować okna, odetkać zlew oraz dokręcić wystające ze ścian kontakty.

Kolejnym elementem są podłogi. Jeśli jesteś zwolennikiem dywanów, dokładnie je wyczyść przed wizytą potencjalnych kupców – zwłaszcza, jeśli posiadasz zwierzęta. W przypadku poważnych zabrudzeń warto sięgnąć po większy kaliber niż odkurzacz. Z pomocą profesjonalnej usługi czyszczenia wykładzin z pewnością poradzisz sobie z zapomnianymi plamami. W mieszkaniu leży wykładzina? Może pod spodem są piękne deski lub dębowy parkiet? Warto ją usunąć i odkryć stary parkiet lub deski. Zdziwisz się, jaki efekt możesz uzyskać.

Jak widać niewiele potrzeba, aby odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą. W drugiej części artykułu dowiesz się co zrobić, aby wydawało się jeszcze atrakcyjniejsze. Możliwości home staging są naprawdę nieograniczone.