Pośrednik nieruchomości – czego należy od niego oczekiwać?

Szukanie nowego mieszania jawi Ci się jako samotna podróż przez ogłoszenia? Trzeba je przecież zweryfikować i wyselekcjonować, znaleźć czas na oglądanie, rozeznać się w aspektach prawnych i technicznych… Brzmi zniechęcająco. Z pomocą przyjdzie Ci pośrednik nieruchomości – człowiek wyspecjalizowany w tym, aby odszukać mieszkanie skrojone na miarę Twoich potrzeb.

Zanim jednak skorzystasz ze wsparcia biura nieruchomości weź pod uwagę, że to trochę jak z poszukiwaniem dobrego mechanika: istnieją doświadczeni specjaliści, którzy od razu wiedzą, co należy naprawić, ale są też tacy, którzy w ramach usługi wymienią nie to, co trzeba. Sprawdź więc, jak wygląda to w praktyce i czego powinieneś od niego oczekiwać.

Poszukiwania rozpoczęte!

Wiele osób nieufnie podchodzi do usług oferowanych przez pośredników nieruchomości. Panuje powszechne przekonanie- przecież samodzielnie znajdę idealne mieszkanie, na dodatek pośrednik zedrze mnóstwo pieniędzy za nic i zamiast ułatwić, utrudni zakup nowego lokum. Opinia ta oczywiście nie bierze się znikąd. Należy pamiętać, że jakość świadczonej usługi może różnić się w zależności od osoby, która je świadczy. Zanim więc zabierzesz się za współpracę z pośrednikiem, sprawdź poszczególne biura nieruchomości i wybierz to, które odciąży Cię z obowiązku ciągłego śledzenia rynku i w sposób profesjonalny przeprowadzi przez proces zakupu. Jakie aspekty powinieneś wziąć pod uwagę?

1. Specjalizacja

Zdecydowałeś się na mieszkanie w Poznaniu, Krakowie czy Wrocławiu? To miasta znakomite do życia i rozwoju. Aby wybrać miejsce odpowiadające Twoim potrzebom, zdecyduj się na pomoc biura wyspecjalizowanego w lokalnym rynku nieruchomości. Wówczas masz pewność, że pośrednik doskonale zna region i jednocześnie odpowie na Twoje potrzeby kompleksowo i trafnie. Doradzi również, w której dzielnicy warto zamieszkać oraz która lokalizacja okaże się dla Ciebie najlepsza.

2. Ustalenie Twoich oczekiwań

Czego przede wszystkim powinieneś oczekiwać od pośrednika? Z pewności kompleksowej pomocy w znalezieniu idealnej oferty dla Ciebie. W tym celu niezbędna jest wnikliwa rozmowa dotycząca Twoich potrzeb: ceny, lokalizacji, parametrów lokalu i innych kryteriów przesądzających o podjęciu późniejszej decyzji zakupowej. Jeśli pośrednik takiej rozmowy Ci nie zaproponuje to bardzo możliwe, że nie podchodzi do sprawy profesjonalnie, jedynie na zasadzie „może się uda coś dopasować”. Będzie chciał iść na łatwiznę i zaprezentować Ci te ogłoszenia, które posiada aktualnie w ofercie.

3. Czytelność umowy

Jako klient powinieneś otrzymać możliwość spokojnego zapoznania się z umową, jaką podpisujesz z pośrednikiem nieruchomości. Jeśli jest ona dla Ciebie czytelna, dowiadujesz się za co i ile płacisz w ramach współpracy, czego możesz oczekiwać oraz na jakich zasadach będą prowadzone działania – to wszystko jest na jak najlepszej drodze do tego, aby znaleźć wymarzone lokum. Dzięki umowie dowiesz się również, z jakich obowiązków jesteś zwolniony, a czym zajmie się pośrednik – ustalisz tym samym, czego masz prawo od niego oczekiwać.

4. Pomoc przy formalnościach

Pośrednik, któremu zależy na dobrej współpracy, zaproponuje Ci pomoc w kompletowaniu dokumentów oraz sprawdzeniu aspektów prawnych nieruchomości. To pokaże go jako doświadczonego specjalistę, który chętnie dzieli się swoją wiedzą. Nie pozostawi Cię również samego podczas podejmowania decyzji zakupowej doradzając na każdy etapie, a także odciąży od obowiązku dociekania, czy na interesującej Cię nieruchomości nie ma żadnych wad.

5. Znajomość rynku

Pośrednikowi trudno określić, jak prezentują się aktualne ceny nieruchomości w danym mieście? Na dodatek nie jest w stanie odpowiedzieć Ci na najprostsze pytania dotyczące charakteru mieszkania, które przykuło Twoją uwagę? Z takiej współpracy lepiej zrezygnować. Biuro, które nie wie co sprzedaje i na dodatek nie orientuje się w sytuacji na rynku w rezultacie może tylko rozczarować. Brak wiedzy świadczy również o nieuczciwości pośrednika i braku fachowego podejścia.

Dokładne rozeznanie pozwoli uniknąć późniejszych rozczarowań. Rzetelny, doświadczony i kompetentny pośrednik nieruchomości nie pozostawi Cię samego z problemem, przeprowadzi kompleksowo procedurę zakupową za Ciebie i pozwoli skupić się na radości z nowego lokum.