Dlaczego często nie dochodzi do transakcji pomiędzy stronami (a mogłoby)?

Dlaczego często nie dochodzi do transakcji pomiędzy stronami (a mogłoby)?
Wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem… i nagle dzieje się coś nieoczekiwanego – jedna ze stron przestaje współpracować, a sprzedaż lub wynajem nieruchomości staje pod znakiem zapytania. Do transakcji nie dochodzi bardzo często z dość błahego powodu – braku pośrednika między sprzedającym a nabywcą. Warto zastanowić się nad współpracą z biurem nieruchomości, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, a co za tym idzie, rozczarowań. Do jakich sytuacji dochodzi najczęściej?
- Rozbieżność cenowa
Wiele osób sprzedających mieszkania określa jego cenę „na oko” nie chcąc sprzedać za tanio, nie zdając sobie sprawy z realnej wartości rynkowej nieruchomości wynikającej z cen transakcyjnych. To podejście doprowadza nierzadko do niewygodnych sytuacji, którym zapobiec mógłby jedynie mediator – osoba z zewnątrz będąca w stanie dokładnie wyjaśnić, ile tak naprawdę wynosi koszt zakupu mieszkania. W tej roli doskonale odnajduje się pośrednik nieruchomości. Potrafi on ocenić czy cena proponowana przez kupującego lub sprzedającego jest bliżej realnej wartości rynkowej.
- Bubel prawny
Wszystko idzie zgodnie z planem, dopóki na jaw nie wyjdzie drobna nieścisłość w dokumentacji. Nagle może okazać się, że w księdze wieczystej znalazła się wzmianka o hipotece (w rzeczywistości już dawno spłacona) lub pojawił się podatek dochodowy do uregulowania podczas sprzedaży. Takie sytuacje wywołują niepotrzebne emocje, których można było uniknąć, przeprowadzając wcześniej wnikliwą analizę dokumentacji lub stanu prawnego nieruchomości.
- Brak umowy przedwstępnej lub wpłaty rezerwacji
Szczegóły omówione, cena i terminy ustalone, teraz wystarczy czekać na sfinalizowanie transakcji. Nagle jedna ze stron zmienia zdanie i rezygnuje z kupna lub sprzedaży mieszkania? Takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Brak umowy przedwstępnej lub jakiegokolwiek innego porozumienia prawnego może skutkować tym, że transakcja nie dojdzie do skutku. Na taką ewentualność zawsze należy się zabezpieczyć, najlepiej przy udziale pośrednika nieruchomości.
- Nadmierne emocje
Mediator potrzebny bywa również w sytuacjach, w których górę nad zdrowym rozsądkiem biorą emocje. Między stronami może pojawić się niezadowolenie z przebiegu transakcji, a nawet konflikt osobisty. Trudno samodzielnie znaleźć taki kompromis, który usatysfakcjonuje zarówno sprzedającego, jak i nabywcę. Obecność pośrednika nieruchomości studzi niepotrzebne emocje i pozwala na osiągnięcie porozumienia.
- Brak środków na zakup
Nie ma powodu, aby nie wierzyć kupującemu – cena mu odpowiada, jest zainteresowany nabyciem nieruchomości w terminie, chętnie podpisze umowę. Nierzadko jednak okazuje się, że w rzeczywistości nie dysponuje on odpowiednią ilością gotówki, a bojąc się, że świetna oferta ucieknie im sprzed nosa, dobijają targu. Wynika to także z niewiedzy na temat zdolności kredytowej lub mylnego przekonania, że zdąży zebrać niezbędną do zakupu kwotę. W rezultacie może się jednak okazać, że transakcja nie dojdzie do skutku z powodu braku środków – co wywołuje niepotrzebne nerwy zarówno u sprzedającego, jak i nabywcy. Wszystkich tych sytuacji można uniknąć, korzystając ze wsparcia pośrednika, który odpowiednio oceni sytuację i wyjaśni konsekwencje wyborów obu stron.