Co sprawdzić przed zakupem domu lub mieszkania – aspekty techniczne

Zakup własnego M to z jednej strony ogromna radość, a z drugiej spory trud włożony w to, aby wybrać idealne rozwiązanie – w końcu to decyzja na lata. Z tego względu przed zawarciem transakcji warto poświęcić czas na dokładne sprawdzenie nieruchomości. I chodzi nie tyle o aspekty prawne, co także techniczne.

Dokładność na pierwszym miejscu

Dokładne sprawdzenie budynku pozwoli odkryć jego mankamenty, przygotować kosztorys ewentualnych prac, jakie należy przeprowadzić po zakupie, a także uniknąć późniejszych rozczarowań. Każdy, bez względu na to, jak z wielkim entuzjazmem podchodzi do upatrzonego przez siebie domu lub mieszkania, powinien sprawdzić lokal pod względem technicznym. Powierzchowna ocena nieruchomości zemści się na kupującym – brak rozeznania w tej kwestii zacznie generować w przyszłości dodatkowe koszty. A tego wszystkiego można uniknąć.

Ocena stanu budynku

Pierwszym aspektem, na jaki jako kupujący powinien zwrócić uwagę jest wygląd budynku z zewnątrz oraz stan klatki schodowej ( w przypadku budynku wielorodzinnego ). Brak pęknięć na ścianach, widocznych śladach po wodzie przy oknach i drzwiach, przebarwieniach na tynku świadczą o stanie konstrukcji oraz o ewentualnych możliwych usterkach. Warto też zwrócić uwagę na kolejny ważny punkt – a mianowicie ocieplenie ścian. Czy jest i w jakim stanie? Wszelkie przebarwienia, pęknięcia, ubytki będą świadczyć o kiepsko wykonanej izolacji. Każdy nowy budynek powinien posiadać certyfikat charakterystyki energetycznej czyli nic innego jak współczynnik utraty ciepła przez budynek. Ma to istotny wpływ na oszczędności przy eksploatacji mieszkania lub domu. Najlepszym jednak sposobem na sprawdzenie czy budynek został właściwie ocieplony, jest skorzystanie z usług termowizyjnych.

Wewnątrz domu lub mieszkania spędź nieco czasu na dokładnym sprawdzeniu stanu okien, drzwi, podłóg oraz ścian. Mankamenty powinny zauważyć nawet osoby, niekoniecznie związane z branżą budownictwa. Konieczne przyjrzyj się wszelkim zaciekom, pęknięciom i przebarwieniom. Nie znasz się na aspektach budowlanych? Skorzystaj z pomocy specjalisty, który fachowym okiem oceni, czy stolarka okienna nadaje się do regulacji, ściany do remontu, a podłogi do wymiany. Zlekceważenie tego etapu może skutkować w przyszłości dodatkowymi kosztami, nie należy więc tego bagatelizować, choćby i nieruchomość była na pierwszy rzut oka idealna.

Podczas oglądania wnętrza warto dowiedzieć się od sprzedającego, czy przeprowadzał remont i w jakim zakresie. Wiedza ta okaże się przydatna już po zakupie i samodzielnym zabraniu się za dopasowywanie wnętrza do własnych potrzeb. To również wartościowe informacje pozwalające ocenić ogólny stan, w jakim znajduje się budynek. Przy okazji można również wyciągnąć od niego kilka ciekawych kwestii – na przykład to, jakimi ludźmi są sąsiedzi, a także czy okolica jest przyjazna i bezpieczna.

Gaz, prąd, woda – najważniejsza triada

Sprawdzenia wymagają również instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz gazowe – zwłaszcza w starszych budynkach. Ich stan może zadecydować o tym, czy wybór właśnie tego domu lub mieszkania okaże się właściwy. Właściciela nieruchomości wypytaj o działanie urządzeń, ich stan techniczny oraz ewentualne naprawy. Nie zaszkodzi przyjrzeć się im z bliska – stan instalacji elektrycznej zweryfikujesz przyglądając się skrzynce z bezpiecznikami. Czy jest nowego typu, czy nie ma śladów osmoleń, czy nie czuć spalenizny, czy licznik był wymieniony? Instalację wodno- kanalizacyjną również warto obejrzeć. Czy nie ma zacieków ani śladów po zalaniu, jaki jest stan rur?

Istotną kwestią, o której nie każdy pamięta, jest dokładne sprawdzenie wentylacji budynku. Do objawów tej nieprawidłowo działającej należą m.in. pleśń na ścianie, zaparowane szyby, skraplająca się woda w zakamarkach okien oraz wyraźny zapach stęchlizny. To sygnał, że wentylacja nie działa prawidłowo lub nie ma jej wcale – będzie to skutkować problemami podczas normalnej eksploatacji mieszkania lub domu. Zwróć też uwagę na rodzaj ogrzewania. Czy jest to ogrzewanie gazowe czy może elektryczne lub z miejskiego cieplika. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jeśli nie czujesz się zbyt mocny w tym temacie to warto uzyskać poradę fachowca i profesjonalisty, który przy okazji sprawdzi stan techniczny instalacji i pieca.

Sprawdzenie stanu technicznego jest istotnym elementem, którego nie można pominąć. Właściwa ocena stanu nieruchomości ułatwi Ci podjęcie słusznej decyzji – utwierdzi w niej bądź pozwoli bez żalu pożegnać się z upatrzonym wcześniej domem lub mieszkaniem.