10 najczęstszych błędów Sprzedających

Sprzedaż własnego mieszkania z pozoru wydaje się prosta. W końcu, kto zna moje M lepiej niż ja sam? Czy wiesz, że wystarczy kilka niuansów, które skutecznie storpedują sprzedaż nawet bardzo atrakcyjnej oferty? Sprawdź, jakie błędy popełniają sprzedający i w porę im zapobiegnij.

1. Nieprzemyślany opis i kiepskie zdjęcia

Fakt, trochę Ci się spieszy, więc tworzysz dość lakoniczny opis  nieruchomości, wrzucasz kilka nieostrych zdjęć zrobionych z telefonu i liczysz, że mieszkanie mimo to zyska grupę zainteresowanych. Nic bardziej mylnego. Kupujący są pod tym względem bardzo krytyczni. Wystarczy kilka sekund, aby ocenić ofertę – złej jakości zdjęcia, skromny lub zbyt obszerny opis sprawią, że potencjalny kupiec powie: „pas” i zacznie szukać dalej. Pamiętaj, że większą część czasu przeznaczoną na oglądanie oferty w internecie przypada na galerię zdjęć!

2. Gdy oczekujesz zbyt wiele

Jak każdemu sprzedającemu zależy Ci na tym, aby zarobić na mieszkaniu. Spróbuj postawić się jednak po drugiej stronie – czy sam przepłaciłbyś za nieruchomość kwotę odpowiadającą np. połowę rocznych zarobków? Jeśli na dodatek już od dłuższego czasu nie możesz sprzedać mieszkania, zweryfikuj swoją ofertę. Przyjrzyj się konkurencji, przemyśl wycenę, a być może dojdziesz do wniosku, że 250 tys. to też dobra, bo adekwatna cena. Zwróć uwagę, że inne oferty publikowane w Internecie przedstawiają cenę ofertową a nie transakcyjną.

3. Niejasny stan prawny

Każdy, kto jest zainteresowany zakupem mieszkania, ma prawo zapoznać się z jego stanem prawnym. Niepoinformowanie o zadłużeniu hipotecznym lub nieodpowiednie wytłumaczenie jak sobie z nim poradzić przy transakcji, błędne określenie typu własności czy inne rzeczy, które zostaną odkryte zbyt późno mogą okazać się zniechęcające dla nawet bardzo zainteresowanych klientów. Zanim sprzedasz nieruchomość, przygotuj niezbędne dokumenty i bądź gotowy na trudne pytania. W innym przypadku możesz mieć kłopoty – także natury prawnej.

4. Brak wiedzy transakcyjnej

Sukces! Mieszkanie przypadło oglądającym do gustu i podjęli decyzję o zakupie. Czy to właśnie teraz jest czas na to, aby pójść do notariusza? A może powinieneś poprosić o wpłatę kwoty rezerwacyjnej? Wyjdziesz na nieprofesjonalnego, jeśli nie będziesz pewny dalszego kroku. Zanim zaproponujesz komuś sprzedaż mieszkania dowiedz się, co należy zrobić w dalszej kolejności. Dalsze kroki zależą oczywiście od wielu czynników takich jak sposób zapłaty i konkretna sytuacja związana z transakcją.

5. Przywiązanie emocjonalne

To dość częsty błąd popełniany przez sprzedających. Przywiązanie do nieruchomości może zniweczyć nawet najlepiej zapowiadającą się transakcję. Przecież w niedawny remont włożyłeś tyle energii i serca… Jeśli wciąż nie czujesz się gotowy na sprzedaż mieszkania, odłóż tę decyzję. Jeśli jednak uważasz, że to słuszny krok, przestań myśleć o nim jak o swojej własności.

6. Wycena nakładów własnych

Włożyłeś w odnawianie mieszkania sporo własnych pieniędzy. Doskonaliłeś każdy jego kąt przez kolejne lata, a teraz doszedłeś do wniosku, że należy Ci się za nie dużo więcej niż cena rynkowa? Niestety, to nie działa to w ten sposób – mimo sporych nakładów własnych nieruchomość jest warta znacznie mniej. Przed podaniem ceny rozeznaj się nieco w rynku. W przeciwnym razie nie znajdziesz kupca.

7. Brak właściwej promocji

Wystawiłeś ogłoszenie na pierwszym lepszym (najpewniej darmowym) portalu, a telefon milczy jak zaklęty? Brak promocji niejednokrotnie sprawia, że nawet atrakcyjna nieruchomość nie znajduje nabywcy. Możesz o to zadbać, korzystając z płatnych stron ogłoszeniowych lub kierując swe kroki do biura nieruchomości. Pośrednik zadba za Ciebie, aby mieszkanie zostało właściwie wypromowane.

8. Chaos informacyjny na portalach ogłoszeniowych

Podczas promocji ogłoszenia sprzedażowego należy zachować umiar. Jeśli współpracujesz z wieloma biurami, pozwalasz na kopiowanie treści oferty, a na domiar złego przed nawiązaniem współpracy niewielu pośredników obejrzało mieszkanie i przekazuje potencjalnym kupcom błędne lub niepełne informacje, to czas nieco uporządkować tę kwestię. W takim przypadku lepiej wybrać jednego pośrednika, ale za to na wyłączność lub zdecydowanie ograniczyć ilość biur, które promują ofertę.

9. Sztywna wycena nieruchomości

Wyceniłeś nieruchomość na 400 tys. zł – w tej kwocie ukryłeś jednak dodatkowy koszt, jaki sam musisz ponieść podczas zakupu własnego M4. To działanie może wyjść na niekorzyść, zwłaszcza jeśli nie jesteś otwarty na negocjacje. Każdy upust okaże się dla Ciebie bolesny, a potencjalnym kupcom pokażesz się z niezbyt elastycznej strony. Pomyśl, czy rzeczywiście warto, bo może okazać się, że zamiast zakupu nowej nieruchomości pozostaniesz zniesmaczony po nieudanej sprzedaży dotychczasowego mieszkania.

10. Nieprawidłowa prezentacja

Znaleźli się chętni na kupno mieszkania? To znakomicie! Czas przygotować się na ich przyjęcie. Miej jednak na uwadze, że to jeden z istotniejszych elementów sprzedaży nieruchomości – dlatego zamiast rozwodzić się nad niepotrzebnymi szczegółami dotyczącymi tego, jak wiele czasu poświęciłeś na malowanie mieszkania albo jak wykorzystywałeś salon w czasie wolnym, skup się na kwestiach istotnych dla nabywających – a te oczywiście zależą głównie od nich. Może warto zapytać?